Hakkımızda

Hakkımızda

1956 – Arıkazan firması önce kollektif bir şirket olarak kurulmuştur. Kömür yakan buhar kazanları, basınç tankları, sanayi mutfak aletleri ve çamaşır makinesi üretimleriyle piyasaya girmiştir.

1975 – Arıkazan üretim çeşitliliğine, tek ray ve köprü vinci üretimini arkasından da büyük kontratlı işlerden Mersin Gemi yükleme vinci projesini katarak kendisini anonim şirket kategorisine yükseltmiştir.

1990 – Firmamız Türkiye’de doğal gaz kazanlarına olan yüksek talepten dolayı 2 geçişli ve sıvı yakıtlı kazanların üretimine başlamıştır. Tam otomatik cnc tezgahların bünyesine katılmasıyla üretim kapasitesi yılda 5.000 adete kadar yükselmiştir.

1992 – Ana distribütörlerden Alarko A.Ş. ile yapılan münhasırlık anlaşması ile satışların çok artmasıyla fabrikada seri üretim için yeni bir otomasyon yapılandırılmasına başlanmıştır.

2000 – Pazardan, katı yakıt ateşleme systemlerine gelen yüksek talep ile ev tipi tam ve yarı otomotik özel konut katı yakıt kazanlarını üretmeye başlanılmıştır.

2002 – Firmamız kazan üretimini Gölbaşı’ndaki yeni fabrikasına taşımıştır. Üretim kapasitesini de yılda 8.000 adete yükseltmiştir.

2004 –Dünya devi İtalyan Riello firmasıyla yapılan anlaşma ile bu firma için yılda 3.000 adet kazan üretilmeye başlanmıştır.

2006 – Yunan firması Biossol ve Danimarka firması Biowarme Arıkazan’ın uzun vadeli müşterileri arasına katılmıştır. Pellet kazanları ile ilgili Ar-Ge çalışmalarına başlanılmıştır.

2008 – Odun yakan Gazifikasyon ürünleri ürün gamında yerini almıştır.

2010 – Arıkazan üretim gamına tam otomatik pelet yakan kazanlar katılmış ve yüksek miktarlarda Portekiz, Fransa, Almanya, Yunanistan ve Danimarka satışları gerçekleşmeye başlamıştır.

2013 – Rusya pazarına giriş yapılmıştır.

2014 – Romstal firması ile yapılan anlaşma itibariyle Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Belarus ülkelerine mal verilmeye başlanılmıştır.

Bugün, Arıkazan’ın üretim tesisleri Ankara’da kurulu olup 36.000 m2 arazi üzerinde 10.000m2 kapalı alanda yaklaşık yılda 10.000 adet kapasiteyle çalışarak müşterilerinin beklentilerini yıllardır tam anlamıyla karşılamaktadır.