Bölgesi – Yerleşim

Hava hareketlerinin insanın konfor algısı üzerinde büyük etkisi vardır. Ayaklar seviyesindeki küçük bir hava hareketi rahatsızlık verici olurken, kafa seviyesinde bu tür hareketler genellikle fark edilmez.

Daha eski evlerde camlardan ve kapılardan gelen soğuk esintiler ve camlardan gelen soğuk aşağı akıntılar genellikle rahatsız edicidir ve ayakların üşümesine sebep olurlar.

Alçak esinti problemini gidermek için, salon, yemek odası, çalışma odası, vs. gibi insanların uzun süre oturdukları yerlerde bulunan radyatörler camların altına yerleştirilmelidir.

Cam altındaki bir radyatör soğuk alçak akışların oluşmasına engel olacaktır.

Evin farklı yerlerinde radyatörlerin yerleri genellikle eşyaların konumlarına göre belirlenecektir, bu yerler ise genellikle iç duvarlar olur.

İdeal olarak radyatörlerin, havanın çevrelerinde rahatça sirkülasyon yapabileceği şekilde ve tercihen zemin seviyesinden 100mm yukarıda konumlandırılmaları gerekir. Radyatörlerin üzerine tam uzunukta perde örtülmesi radyatör performansını kısıtlayacaktır ve bundan kaçınılmalıdır.

Radyatörlerin donma riskinden dolayı taze hava deliklerinin yakınına konumlandırılmamaları gerekir.

Isı kayıplarının ve radyatör ebatlarının hesaplanmasına dair daha fazla bilgi için lütfen web sayfamızdaki Seçim Sihirbazı’nı kullanın.