Hakkımızda

1956

Arıkazan’ın Kuruluşu

Arıkazan firması önce kollektif bir şirket olarak kurulmuştur. Kömür yakan buhar kazanları, basınç tankları, sanayi mutfak aletleri ve çamaşır makinesi üretimleriyle piyasaya girmiştir.

1975

Anonim Şirket Kuruluşu

Arıkazan üretim çeşitliliğine, tek ray ve köprü vinci üretimini arkasından da büyük kontratlı işlerden Mersin Gemi yükleme vinci projesini katarak kendisini anonim şirket kategorisine yükseltmiştir.

1990

2 Geçişli ve Sıvı Yakıtlı Kazanların Üretimine Başlanması

Firmamız Türkiye’de doğal gaz kazanlarına olan yüksek talepten dolayı 2 geçişli ve sıvı yakıtlı kazanların üretimine başlamıştır. Tam otomatik cnc tezgahların bünyesine katılmasıyla üretim kapasitesi yılda 5.000 adete kadar yükselmiştir.

1992

Seri Üretim Otomasyonları

Ana distribütörlerden Alarko A.Ş. ile yapılan münhasırlık anlaşması ile satışların çok artmasıyla fabrikada seri üretim için yeni bir otomasyon yapılandırılmasına başlanmıştır.

2000

Katı Yakıt Kazanlarının Üretimine Başlanması

Pazardan, katı yakıt ateşleme systemlerine gelen yüksek talep ile ev tipi tam ve yarı otomotik özel konut katı yakıt kazanlarını üretmeye başlanılmıştır.

2002

Gölbaşı Tesisinin Kurulması

Firmamız kazan üretimini Gölbaşı’ndaki yeni fabrikasına taşımıştır. Üretim kapasitesini de yılda 8.000 adete yükseltmiştir.

2004

Riello Firması İçin Üretime Başlanması

Dünya devi İtalyan Riello firmasıyla yapılan anlaşma ile bu firma için yılda 3.000 adet kazan üretilmeye başlanmıştır.

2006

Yeni Anlaşmalar ve Pellet Kazanlarının AR-GE Çalışmalarına Başlanması

Yunan firması Biossol ve Danimarka firması Biowarme Arıkazan’ın uzun vadeli müşterileri arasına katılmıştır. Pellet kazanları ile ilgili Ar-Ge çalışmalarına başlanılmıştır.

2008

Gazifikasyon Ürünlerinin Satışına Başlanması

Odun yakan Gazifikasyon ürünleri ürün gamında yerini almıştır.

2010

Portekiz, Fransa, Almanya, Yunanistan ve Danimarka Pazarlarına Giriş

Arıkazan üretim gamına tam otomatik pelet yakan kazanlar katılmış ve yüksek miktarlarda Portekiz, Fransa, Almanya, Yunanistan ve Danimarka satışları gerçekleşmeye başlamıştır.

2013

Rusya Pazarına Giriş

Rusya pazarına giriş yapılmıştır.

2014

Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Belarus Pazarlarına Giriş

Romstal firması ile yapılan anlaşma itibariyle Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Belarus ülkelerine mal verilmeye başlanılmıştır.

Bugün

60 yıllık tecrübemiz, teknolojimiz ve kalitemizle hizmetinizdeyiz.

Arıkazan’ın üretim tesisleri Ankara’da kurulu olup 36.000 m2 arazi üzerinde 10.000m2 kapalı alanda yaklaşık yılda 10.000 adet kapasiteyle çalışarak müşterilerinin beklentilerini yıllardır tam anlamıyla karşılamaktadır.