Kazan Seçimi

Eski kazanın değiştirilmesi veya yeni sistem kurulması önemli değildir; kazanın doğru ebatta seçilmesi önemlidir. Gereğinden fazla büyük bir kazan hem daha maliyetli olacak hem de daha düşük randımanla çalışacaktır; bu da daha yüksek kullanım maliyeti ve atmosfere daha fazla emisyon verilmesi anlamına gelir.

Kazan ebatı genellikle mevcut radyatörlerin sayısı ve ebatına göre belirlenir. Bu durum ise hep gereğinden büyük kazanların seçilmesi ile sonuçlanır, ve bu önerilmeyen bir uygulamadır.

Kombinasyon kazanları dışında bir kazanın çıktısının belirlenmesi yapıdaki ‘ısı kaybı’ ve boru tesisatı ile direkt ilgilidir, bu noktada ayrıca yerel sıcak su gereksinimleri ve aralıklı ısıtma toleransı da etkilidir.

Birçok konut için kombinasyon kazanlarının ısıtma çıktısı konutun ihtiyaçlarını önemli ölçüde aşmaktadır, çünkü bu kazanların aynı zamanda sıcak su sağlamaları gerekir. İçinde çok fazla insan yaşayan büyük evler dışında kazan ebatı genellikle aşağıdaki gibi hesaplanır:

Uzatmalar dahil tüm evde yaşanan ısı kaybı.

  • Aralıklı ısıtma için %10.
  • Boru tesisatındaki kayıplar için, %5’e kadar.
  • Sıcak su için 2 kW.

Burada elbette, sıcak su sağlamak için silindir kullanıldığı ve bu silindirin kazan tarafından ısıtıldığı farz edilir.

İhtiyacınız olan kapasiteyi hızlıca hesaplamak için web sayfamızdaki Seçim Sihirbazı’nı kullanabilirsiniz, ancak evinizde ihtiyaç duyduğunuz kapasitenin en isabetli şekilde hesaplanabilmesi için bayinizle görüşmeniz gerekecektir.