Merkezi Isıtma Sistemi Dengeleme

Bir sistem içerisinde sıcak suyun radyatörlere eşit bir şekilde gitmesini sağlamak için sisteme “dengeleme” olarak bilinen işlemi uygulamanız gerekecektir. Su boru içerisinden pompalandığından ve radyatörlere branşlar yardımıyla gittiğinden, ‘iletimin’ başındaki branşlar daha fazla yük altında olurlar.

Bu işlemin yöntemi, her branş üzerindeki kilitli vana yardımıyla radyatöre giden su miktarının düzenlenmesidir. Bu vanaların kısmen kapatılması ile radyatöre en yakın pompa, daha uzaktaki pompalardan daha fazla kısıtlanabilir.

Bunu doğru yapmanın en iyi yolu radyatör termometreleri kullanmaktır; bu termometreler her iki uçtaki akış ve geri dönüş borularına klipslenebilirler. Sonrasında aradaki fark ölçülebilir. Ancak tesisatçıları bunları kullanırken pek görmezsiniz – tecrübeleri vanaları sıcaklığı ölçmeden ayarlayabilmelerini sağlar.

Unutmayın, her radyatöre giden boru, ana akış borusunun bir branşıdır. En uzak radyatörün yakınında ana akış borusu kazana doğru geri döner ve geri dönüş borusu haline gelir. Her radyatörden gelen boru sonrasında bu geri dönüş borusunu besler.

Su önce ilk radyatöre, sonra ikinci radyatöre, vs. şeklinde ilerlemez. Tek bir ana borudan akarken hepsini besler, sonra da her borudan geri gelen sular geri dönüş borusundan dönerler.

Sisteme dengeleme yapacaksanız ısıtmayı çok önceden kapatın; bu şekilde suyun soğuma şansı olacaktır. Her radyatörün kontrol vanası (radyatörü açıp kapamada kullandığınız vanadır), kilitli vanası (normalde kullanmadığınız, kapaklı olan vana) vardır. Bu kilitli vanayı açmak veya kapamak için kapağı çıkarmanız ve kerpeten kullanmanız gerekecektir. Tüm radyatörlerin iki vanasını da açın.

Şimdi ısıtmayı yeniden açın ve ilk radyatöre gidin. Radyatörleri beslendikleri sırada ayarlayacaksınız, bu sebeple bu sırayı bilmiyorsanız hangi sırada ısındıklarını not edin.

Radyatör termometrelerini akış düzeneğine yerleştirip geri dönün. Kilitli vanayı kapatın, sonra iki termometre arasındaki fark yaklaşık 10 derece olana dek kademeli olarak açın.

Sistemdeki ikinci radyatöre geçin ve aynı işlemi tekrarlayın. Bu işlemi radyatörlerin sırasında göre tümü üzerinde tekrarlarsanız tamamen dengeli bir sisteminiz olacak, bu sayede tüm radyatörleriniz randımanlı bir şekilde ısınacaktır. En sondaki radyatörünüzün kilitli vanasını tamamen açık bırakmanız gerekebilir.