Radyatör Seçimi

Türler

Günümüzde, evinizin dekoruyla uyumlu olması veya tasarımda öncü olması amacıyla çeşitli radyatör tipleri arasında seçim yapabilirsiniz.

Çelik panel tipi en yaygın kullanılan tiptir, çeşitli şekillerde ve ebatlarda mevcuttur ve tüm odalarınıza uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Alüminyum radyatörler dökme demir radyatörler gibi gittikçe popüler hale gelmektedir özellikle daha geleneksel evlerde popülerdirler.

Çevresel ısıtma, (genellikle ‘etek ısıtma’ olarak bilinir), bir odanın ısıtılması için verimli ve dikkat çekmeyen bir yöntemdir. Normalde yaklaşık 200mm yükseklikte olan üniteler odanın tüm duvarlarında sürekli olarak düşük seviyede çalışırlar. Ancak zaman zaman, odanın yeterince ısıtılabilmesi için yeterli etek ısıtma donanımın konabileceği duvar alanı bulunamayabilir. Gerekirse etek ısıtıcıları radyatörlerle desteklenir.

Modern iç mekânlar için modern sütun radyatörleri ve diğer tasarımlardan geniş seçenekler bulunur.

Düşük yüzey sıcaklık radyatörleri genellikle hastanelerde kullanıma yöneliktir. Okullarda, çocuk bakımevlerinde veya muhafazalı konutlarda kullanılabilirler, ancak özel güvenlik ihtiyaçlarının olduğu evlerde de kullanılabilirler.

Fanlı ısıtıcılar, küçük olsalar da, oldukça yüksek ısı sağlayabilirler ve sınırlı duvar alanı olan yerler için idealdirler. Bu ısıtıcılar mutfaklarda, yatak odalarında, vs düşük seviyede kullanım için ‘süpürgelik mesafesi ünitesi’ içine de kurulabilirler.

Zemin altı ısıtmaya olan ilgi, özellikle ısıtma için plastik boru kullanılan yeni evlerde artmaktadır. Bu tür sistemler zemin kaplamaları kurulmadan önce döşenebilmektedirler. Zemin altı ısıtma ev içerisinde gezerken rahatlık hissi vermenin yanında, döşemelere ve eşyalara zarar vermemek amacıyla düşük sıcaklıklarda çalışır. Zemin altı ısıtma sistemlerinin kurulum maliyetlerinin geleneksel sistemlere göre çok daha yüksek olması muhtemeldir.